Poniedziałek - Sobota9.00 - 20.00
ul. Głogowska 47a lok. 1a 60-736 Poznań
Tel.+48696293998
ZapraszamyJeżeli chcesz mieć przewagę problemy powierz najlepszym specjalistom
Twoja sprawa z zakresu prawa spadkowego jest już wystarczająco stresująca. Nie powinieneś rozbijać banku tylko po to, aby upewnić się, że jesteś chroniony

Podział spadku, mebli i wyposażenia mieszkania

Zgodnie z art. 939 § 1 kc małżonek dziedziczący z ustawy w zbiegu z innymi spadkobiercami, wyjąwszy zstępnych spadkodawcy, którzy mieszkali z nim razem w chwili jego śmierci, może żądać ze spadku ponad swój udział spadkowy przedmiotów urządzenia domowego, z których za życia spadkodawcy korzystał wspólnie z nim lub wyłącznie sam.

Z żądaniem na podstawie art. 939 KC wystąpić może tylko osoba, która w momencie śmierci spadkodawcy pozostawała z nim w ważnym związku małżeńskim. Ustawodawca odmawia jednak małżonkowi spadkodawcy możliwości żądania ze spadku ponad jego udział przedmiotów urządzenia domowego, jeżeli za życia spadkodawcy ustało wspólne pożycie małżonków. Dla możliwości skorzystania z uprawnienia, o którym mowa w art. 939 KC, nie wystarczy zatem pozostawanie w ważnym, formalnym związku małżeńskim (i brak orzeczenia separacji przez sąd), lecz konieczne jest nadto pozostawanie ze spadkodawcą we wspólnym pożyciu w momencie otwarcia spadku.

Zastosowanie tego przepisu wchodzi w grę wówczas, gdy małżonek spadkodawcy dziedziczy po nim z ustawy. Wszystkie więc okoliczności, które wyłączą go od takiego dziedziczenia (np. uznanie go za niegodnego dziedziczenia, wydziedziczenie, prawomocnie sądownie orzeczona separacja, wyłączenie od dziedziczenia na podstawie art. 940 KC, odrzucenie spadku przypadającego z ustawy), wykluczą występowanie przez niego z żądaniem, o którym mowa w art. 939 KC. Oczywiście w związku z powyższym małżonek spadkodawcy nie będzie mógł skutecznie wysuwać tego żądania, jeśli dochodzi do dziedziczenia po swoim małżonku na podstawie testamentu.

Nie jest możliwe podanie z góry listy przedmiotów urządzenia domowego, które będą objęte przepisem art. 939 KC w każdym przypadku, lecz raczej za decydujące w tej kwestii uznaje się okoliczności konkretnego stanu faktycznego, przy wzięciu pod uwagę sytuacji majątkowej małżonków. Do kategorii przedmiotów urządzenia domowego należy zaliczyć te rzeczy ruchome, które służyły do zaspokajania potrzeb ściśle domowych, a więc były przeznaczone do codziennego i ogólnego użytku domowników (np. aparat telefoniczny, telewizor, książki), czy też prowadzenia gospodarstwa domowego (np. pralka, lodówka, odkurzacz, kuchenka mikrofalowa). Ewidentnie chodzi tu więc tylko o takie przedmioty, z których za życia spadkodawcy małżonkowie korzystali wspólnie lub z których wówczas korzystał jedynie małżonek obecnie pozostały przy życiu, natomiast wyklucza to wysuwanie wspomnianego żądania przez małżonka pozostałego przy życiu w stosunku do tych przedmiotów urządzenia domowego, z których za życia spadkodawcy korzystał z nich wyłącznie ten spadkodawca.

W związku z tym, że małżonek może żądać przedmiotów urządzenia domowego „ponad swój udział spadkowy”, ich wartość nie podlega zaliczeniu na poczet jego udziału w całym spadku.

Przykład z sprawy sądowej

Wnioskodawca i uczestniczka domagali się ustalenia, że m.in. w skład spadku wchodzą przedmioty urządzenia domowego takie jak meble pokojowe i kuchenne oraz sprzęty AGD w tym lodówka ,pralka , zmywarka 850 zł, radio ,Telewizor i Magnetowid 750 zł. Jak sąd ustalił spadkodawczyni do chwili śmierci mieszkała wyłącznie ze swoim mężem, a zatem, została spełniona przesłanka wymieniona w cyt. wyżej przepisie, a zatem ruchomości te jako tzw, udział naddziałowy nie wchodzą do masy spadkowej i nie podlegają rozliczeniu.

[spacer]

W przypadku jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji, prosimy przejść do zakładki kontakt.

Z wyrazami szacunku.

Adwokat Mateusz Ziębaczewski

Mateusz Ziębaczewski to doświadczony adwokat i jedyny w swoim rodzaju specjalista od prawa spadkowego w Polsce. Swoją wiedzą i umiejętnościami służy klientom, pomagając im w najbardziej skomplikowanych sprawach spadkowych. Z naszą kancelarią współpracują najbardziej znani profesorowie, doktorzy prawa oraz byli ministrowie, gdyż cenią jakość, pewność i bezpieczeństwo jakie oferujemy.

email telefon LinkedIn

Zobacz pozostałe wpisy autora

Jarocin Gostyń Szamotuły Pleszew Czarnków Trzcianka Oborniki Chodzież Piła Gorzów Wielkopolski Konin Turek Nowy Tomyśl Leszno Wolsztyn Grodzisk Wielkopolski Gniezno Słupca Skoki Kalisz Śrem Buk Kostrzyn Duszniki Kościan Września Środa Wielkopolska Murowana Goślina Ostrów Wielkopolski Kórnik Luboń Swarzędz Opalenica Wągrowiec Krotoszyn Pobiedziska Pniewy Rogoźno Wronki Powidz S uchy Las Biedrusko Tarnowo Podgórne Komorniki Dopiewo Przykona Kleczew Czerwonak Stęszew Kleszczewo Rokietnica Międzychód, Łódź Wrocław Warszawa Katowice Kraków Rzeszów Lublin Gdańsk Szczecin Zielona Góra Opole Śląsk Kielce Olsztyn Bydgoszcz, Mińsk Mazowiecki Wołomin Pruszków Radom Otwock Legionowo Garwolin Grójec Ciechanów Grodzisk Mazowiecki Płońsk Ostrołęka, Dwór Mazowiecki Żyrardów Wyszków Mińsk Mazowiecki Łomianki Marki Ząbki Józefów Konstancin Sochaczew Nadarzyn Wólka, Kosowska Tarczyn Góra Kalwaria Wiskitki Teresin Zaborów Węgrów Warka Sokołów Przasnysz Pułtusk Raszyn Siedlce Białystok

Kancelaria Prawa Spadkowego w Poznaniu