Poniedziałek - Sobota9.00 - 20.00
ul. Głogowska 47a lok. 1a 60-736 Poznań
Tel.+48696293998
ZapraszamyJeżeli chcesz mieć przewagę problemy powierz najlepszym specjalistom
Twoja sprawa z zakresu prawa spadkowego jest już wystarczająco stresująca. Nie powinieneś rozbijać banku tylko po to, aby upewnić się, że jesteś chroniony

Wykaz inwentarza i spis inwentarza a długi spadkowe

Funkcją spisu inwentarza jest ochrona praw związanych z dziedziczeniem – spis inwentarza spełnia podobny cel jak zabezpieczenie spadku, a jego treść niejednokrotnie przesądza także o przedmiocie działu spadku (art. 680 § 1 k.p.c.), wpływając w ten sposób na wartość udziałów współspadkobierców w spadku, a tym samym na wysokość określonych w dziale spłat i dopłat. Jednakże, w przypadku działu spadku, spis inwentarza nie jest jedynym dowodem świadczącym o przynależności danych składników do spadku i jednocześnie określającym zakres przedmiotowy spadku (art. 684 k.p.c.). Rozstrzygnięcia w innych postępowaniach sądowych dotyczące składników spadku oraz sfery praw i obowiązków wiążącej się z dziedziczeniem spadku mogą być odmienne od ustaleń poczynionych w postępowaniu o spis inwentarza. Jest to konsekwencją, między innymi, zasady swobody oceny dowodów i prymatu dla ustaleń sądu poczynionych na rozprawie. Ochrona prawna wynikająca ze sporządzonego inwentarza spadkowego będzie zatem w wielu przypadkach ochroną tymczasową.

Ze względu na opisaną wyżej funkcję pełnioną przez spis inwentarza, ważne jest, aby prawidłowo i dokładnie wykazywał on majątek spadkodawcy na chwilę otwarcia spadku. Możliwe jest zatem jego uzupełnienie. W razie ujawnienia przedmiotu należącego do spadku, przedmiotu zapisu windykacyjnego lub długu spadkowego niezamieszczonego w spisie inwentarza sąd spadku wydaje postanowienie o sporządzeniu uzupełniającego spisu inwentarza.

Specyfika i cel postępowania o spis inwentarza wymaga spiesznego i sprawnego procedowania. Jednakże, zgodnie z art. 6387 k.p.c., o terminie sporządzenia spisu inwentarza komornik zawiadamia wnioskodawcę i pozostałych uczestników postępowania, a także spadkobiercę i zapisobiorcę windykacyjnego, których miejsce pobytu jest znane, jak również wykonawcę testamentu, kuratora spadku, dozorcę i zarządcę tymczasowego, jeżeli byli ustanowieni, a niestawiennictwo tych osób nie wstrzymuje czynności. Komornik wykonujący postanowienie o sporządzeniu spisu inwentarza, informację o uczestnikach tego postępowania pozyskuje od sądu spadku lub w wyniku podejmowanych przez siebie czynności w przedmiocie zabezpieczenia spadku. Jednocześnie, stosownie do art. 637 § 2 k.p.c., jeżeli sporządzenia spisu inwentarza żąda wierzyciel, sąd spadku wydaje postanowienie w przedmiocie wniosku po wysłuchaniu spadkobiercy, chyba że wysłuchanie nie jest możliwe.

Jeżeli wierzyciel spadkowy wytacza powództwo przeciwko spadkobiercy, który w wyniku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza odpowiada w sposób ograniczony, spadkobierca ten powinien podnieść w postępowaniu kwestię swojej ograniczonej odpowiedzialności. W takim przypadku sąd rozpoznający żądanie wierzyciela może zastrzec spadkobiercy w wyroku możliwość powołania się na ograniczenie odpowiedzialności do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Stosownie bowiem do art. 319 k.p.c., jeżeli pozwany ponosi odpowiedzialność z określonych przedmiotów majątkowych albo do wysokości ich wartości, sąd może, nie wymieniając tych przedmiotów ani ich wartości, uwzględnić powództwo zastrzegając pozwanemu prawo do powołania się w toku postępowania egzekucyjnego na ograniczenie odpowiedzialności. Ponadto, stosownie do art. 792 k.p.c., możliwość takiego zastrzeżenia istnieje również w postępowaniu o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności.

Nabycie spadku z dobrodziejstwem inwentarza stanowi podstawę do powoływania się na tę okoliczność również w toku postępowania egzekucyjnego. Stosownie bowiem do art. 824 § 1 pkt 6 k.p.c., postępowanie egzekucyjne umarza się w całości lub części z urzędu w zakresie, w jakim egzekwowane świadczenie przekracza wartość stanu czynnego spadku.

Należy zatem ponownie podkreślić, że jak najszybsze wszczęcie postępowania o sporządzenie spisu inwentarza leży w interesie odpowiadającego za dług spadkobiercy. Samo wszczęcie tego postępowania otwiera możliwość wstrzymania postępowania egzekucyjnego do momentu sporządzenia spisu. Istnieje bowiem możliwość wniesienia do komornika wniosku o zawieszenie postępowania egzekucyjnego na podstawie art. 177 § 1 pkt 1 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. (jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania cywilnego), a – w razie odmowy – także na podstawie art. 821 § 1 k.p.c. (skarga na czynności komornika). Inną możliwością jest skorzystanie z instytucji zabezpieczenia roszczenia, w drodze połączenia wniosku o sporządzenie spisu inwentarza z wnioskiem o zabezpieczenie polegające na zawieszeniu postępowania egzekucyjnego do czasu sporządzenia spisu inwentarza spadku, na podstawie art. 730 w zw. z art. 755 § 1 pkt 3 k.p.c.

[spacer]

W przypadku jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji, prosimy przejść do zakładki kontakt.

Z wyrazami szacunku.

Adwokat Mateusz Ziębaczewski

Mateusz Ziębaczewski to doświadczony adwokat i jedyny w swoim rodzaju specjalista od prawa spadkowego w Polsce. Swoją wiedzą i umiejętnościami służy klientom, pomagając im w najbardziej skomplikowanych sprawach spadkowych. Z naszą kancelarią współpracują najbardziej znani profesorowie, doktorzy prawa oraz byli ministrowie, gdyż cenią jakość, pewność i bezpieczeństwo jakie oferujemy.

email telefon LinkedIn

Zobacz pozostałe wpisy autora

Jarocin Gostyń Szamotuły Pleszew Czarnków Trzcianka Oborniki Chodzież Piła Gorzów Wielkopolski Konin Turek Nowy Tomyśl Leszno Wolsztyn Grodzisk Wielkopolski Gniezno Słupca Skoki Kalisz Śrem Buk Kostrzyn Duszniki Kościan Września Środa Wielkopolska Murowana Goślina Ostrów Wielkopolski Kórnik Luboń Swarzędz Opalenica Wągrowiec Krotoszyn Pobiedziska Pniewy Rogoźno Wronki Powidz S uchy Las Biedrusko Tarnowo Podgórne Komorniki Dopiewo Przykona Kleczew Czerwonak Stęszew Kleszczewo Rokietnica Międzychód, Łódź Wrocław Warszawa Katowice Kraków Rzeszów Lublin Gdańsk Szczecin Zielona Góra Opole Śląsk Kielce Olsztyn Bydgoszcz, Mińsk Mazowiecki Wołomin Pruszków Radom Otwock Legionowo Garwolin Grójec Ciechanów Grodzisk Mazowiecki Płońsk Ostrołęka, Dwór Mazowiecki Żyrardów Wyszków Mińsk Mazowiecki Łomianki Marki Ząbki Józefów Konstancin Sochaczew Nadarzyn Wólka, Kosowska Tarczyn Góra Kalwaria Wiskitki Teresin Zaborów Węgrów Warka Sokołów Przasnysz Pułtusk Raszyn Siedlce Białystok

Kancelaria Prawa Spadkowego w Poznaniu